Zioła i ekstrakty roślinne w kosmetyce cieszą się ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego, albowiem pielęgnacyjna i regeneracyjna, a nawet uzdrawiająca moc roślin znana jest od stuleci. Kosmetyki ziołowe włosów co chwila deklasują chemiczne, wytworzone laboratoryjnie substancje. Czemu? Przede wszystkim są bardzo skuteczne i można być pewnym ich dobroczynnego działania, a także są w pełni bezpieczne: nie podrażniają i nie działają komedogennie na skórę. Ekstrakty roślinne w kosmetykach do włosów mogą być różne. Muszą być dobrane do problemu włosów i ich rodzaju. Zioła do włosów to doskonały dodatek do pielęgnacji włosów. Regularne stosowanie ekstraktów roślinnych stanowi doskonałe wsparcie dla włosów i szybko przynosi korzyści w zakresie poprawy wyglądu pasm.
Najpopularniejsze zioła i ekstrakty roślinne do włosów
Ekstrakt z rumianku – Rumianek na włosy jest najpopularniejszym od razu dostępnym i znanym od pokoleń z tego, że odżywia włosy i odżywia skórę głowy. Ekstrakt z rumianku łagodzi podrażnienia, zmiękcza włosy i delikatnie dezynfekuje skórę.
Ekstrakt z kawy, kofeina – stymuluje mikrokrążenie w komórkach skóry i tym samym przyspiesza ich wzrost. Kofeina jest dobra na włosy, które nadmiernie wypadają, ponieważ zapobiega wypadaniu włosów.
Ekstrakt ze skrzypu polnego – skrzyp polny oddziałuje na włosy dwojako: wzmacnia je dzięki związkom krzemu, potasu i wapnia oraz stymuluje ich wzrost; skrzyp polny jest bardzo popularny i często stosowany w kosmetykach do włosów.
Ekstrakt z nagietka – Nagietek polecany jest szczególnie do włosów zniszczonych, zmęczonych i przesuszonych. Ekstrakt z nagietka nawilża skórę głowy, nadaje połysk włosom i przyspiesza regenerację naskórka. Kozieradka ma również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, dlatego powinny ją stosować osoby zmagające się z łupieżem czy łuszczycą.
Ekstrakt z korzenia łopianu – łopian działa odkażająco, odkażająco i delikatnie ujędrniając skórę głowy, dlatego polecana jest do stosowania na włosy przetłuszczające się. Łopian równoważy ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe, dzięki czemu skóra głowy przestaje się przetłuszczać. Wyciąg z łopianu zapobiega również wypadaniu włosów.
Ekstrakt z pokrzywy – pokrzywa doskonale wzmacnia włosy i nadaje im intensywny połysk. Wyciąg z pokrzywy nadaje włosom gładkość i elastyczność, a jednocześnie reguluje ilość wydzielanego przez gruczoły sebum, zapobiegając przetłuszczaniu się włosów. Pokrzywa zwalcza łupież.
Ekstrakt z brzozy – Ekstrakt z brzozy ma dobroczynny wpływ zarówno na włosy, jak i na całe ciało. Brzoza jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, fosforu, magnezu, żelaza, wapnia i miedzi. Zawiera również kilka soli mineralnych. Doskonale wzmacnia włosy i chroni je przed uszkodzeniami. Ekstrakt z brzozy polecany jest do stosowania szczególnie na zniszczone włosy, które wymagają dodatkowej pielęgnacji i ochrony.
Ekstrakt z rozmarynu – Rozmaryn to naturalny przeciwutleniacz, który spowalnia starzenie się włosów. Zatrzymuje siwienie i wypadanie włosów. Ekstrakt z rozmarynu jest idealny do włosów ciężkich i przetłuszczających się.
Ekstrakt z aloesu – ulubiony produkt kosmetyczny fanatyków włosów. Aloes doskonale nawilża włosy, a także dodaje blasku, nawilża i dodaje puszystości włosom. Świetnie współpracuje z naturalnymi olejkami i powinien być stosowany jako kuracja co dwa tygodnie (np. dodany do mieszanki olejków). Aloes to doskonała odżywka, ponieważ zawiera wiele witamin i protein. Jednak zbyt często stosowany może sprawić, że włosy będą matowe i puszące się.
Ekstrakt z korzenia żeń-szenia – Żeń-szeń doskonale nadaje się do włosów, ponieważ poprawia syntezę białek, zwiększa odporność na uszkodzenia i upiększa, zwiększając ich objętość. Ekstrakt z żeń-szenia działa antyoksydacyjnie, a także poprawia ukrwienie skóry głowy, co wzmacnia macierz włosa.
Wyciąg z mydlnicy lekarskiej – mydlnica jest bardzo często stosowany w naturalnej kosmetykach do włosów, zwłaszcza w szamponach, ponieważ zawarte w nim saponiny delikatnie zmydlają substancje (są łagodnym i naturalnym detergentem). Mydlnica jest idealne do włosów przetłuszczających się i łuszczących się.
Wyciąg z tataraku – nadaje włosom połysk i elastyczność, poprawia ich kondycję i regeneruje cebulki. Dzięki temu włókna przez długi czas pozostają świeże. Tatarak zapobiega przetłuszczaniu się włosów.
Wyciąg z szałwii – Ekstrakt z szałwii jest szczególnie popularny wśród ciemnowłosych kobiet, ponieważ sprawia, że są one nieco ciemniejsze. Płukanka z szałwii polecana jest przy nadmiernych stanach zapalnych łojowych i przetłuszczających się włosów. Nadaje im lekkości i delikatnie unosi nitki od nasady.
Wyciąg z pędów bambusa – Ekstrakt z bambusa zawiera obfite minerały i witaminy. Ekstrakt z bambusa chroni łodygę włosa i wzmacnia włosy, zapobiegając ich wypadaniu i starzeniu. Ekstrakt z bambusa zawiera wiele flawonoidów, które mają wysoką zdolność walki z wolnymi rodnikami.
Wyciąg z kiełków soi – jest źródłem składników odżywczych, które wnikając do mieszka włosowego, odżywiają go i odnawiają, czyniąc go bardziej żywym. Frakcje pozyskiwane z młodych ziaren soi są w stanie zwiększyć poziom energii w mitochondriach, dzięki czemu wzrost włosów przyspiesza, a faza anagenowa włosa ulega przedłużeniu.

Indyjskie zioła do włosów
Zioła indyjskie, stosowane od wieków i opisywane w ajurwedzie, medycynie i filozofii Wschodu, zyskują popularność na całym świecie. Orientalne mieszanki ziołowe – aby były w pełni skuteczne – muszą być nasączone dowolnym naturalnym olejkiem. Następnie nakłada się je na włosy w formie maski. Zioła indyjskie nadają się również do warzenia. W Indiach szczególnie popularna jest herbata brahmi, która nie tylko działa na urodę i zdrowie, ale także wspomaga mózg.
Amla – znany również jako „agrest indyjski” lub triphala – jego suszone owoce pozyskiwane są z zielonych owoców agrestu orientalnej rośliny. Amla jest często moczona w oleju kokosowym. Nie tylko wpływa na włosy, ale zmiękcza je i wzmacnia na całej ich długości. Olejek amla wzmacnia i regeneruje mieszki włosowe.
Brahmi – Indianie nazywają zioło brahmi ziołem miłosierdzia. Nie tylko odżywia włosy, ale i skórę głowy, leczy łupież i zapobiega wzmożonemu wypadaniu włosów.
Bringaraj – Mieszkańcy Dalekiego Wschodu określają trawę jako „władcę włosów” – to bardzo odżywcza substancja, która maczana jest w naturalnym oleju, szybko i skutecznie poprawia kondycję i wygląd włosów.
Henna Extract – jedno z najbardziej znanych i popularnych indyjskich ziół. Lawsonia jest składnikiem wielu orientalnych mieszanek, a przede wszystkim jest składnikiem barwników farb. Jest bezpieczna farba do włosów, dellikatną henną.
Aby zioła i ekstrakty roślinne były najskuteczniejsze, najlepiej szukać produktów, które łączą w sobie naturalne ekstrakty. Odpowiednio skomponowane, zbilansowane mieszanki wysokiej jakości składników są najlepsze dla Twoich włosów. Najlepiej, jeśli zioła i ekstrakty roślinne są składnikami naturalnych olejków do włosów (wnikają i uwalniają swoje właściwości wewnętrznie). Tylko tak precyzyjnie dobrana mieszanka jest kluczem do zdrowych, gęstych i pięknych pasm.
Najlepsze ziołowe mieszanki do włosów:
Bajcapil – silna mieszanka trzech silnych naturalnych substancji (ekstrakt z kiełków soi, ekstrakt z kiełków pszenicy, ekstrakt z tarczycy bajkalskiej). Połączenie frakcji roślinnych uzyskanych z pędów młodych roślin (zarodki kiełkujące mają najwięcej składników odżywczych) to jeden z najbardziej regenerujących składników odżywczych, który wzmacnia mieszki włosowe i stymuluje ich wzrost.
Kerastim –ekstrakt z korzenia pokrzywy w połączeniu z kilkoma właściwie dobranymi i dobranymi składnikami włosotwórczymi (m.in. aminokwasami i proteinami) oraz odpowiednio zbilansowanymi witaminami.
Kshir Pak Vidhi – znaną od wieków mieszankę, która według ajurwedy – filozofii i medycyny Wschodu – jest jedną z najskuteczniejszych i najbogatszych mieszanek pielęgnacyjnych do włosów. Składa się z białek mleka oraz ekstraktów z kilku indyjskich ziół. Kshir Pak Vidhi to sztuka łączenia ich z innymi niezbędnymi dla włosów składnikami (głównie proteinami). W tej ajurwedyjskiej mieszance nie może zabraknąć ekstraktów Amlia i Bhringraj.