Chelatowanie włosów

Oczyszczanie włosów poprzez chelatowanie - o co chodzi w tym zabiegu i dlaczego warto go przeprowadzić?

Warto zaznaczyć, że chelatowanie włosów to nie tylko temat dla entuzjastek henny. Zabieg ten jest korzystny dla wszystkich, niezależnie od preferencji stylizacyjnych. Chelatowanie jest nazywane resetem dla włosów, ale co dokładnie kryje się za tym pojęciem? To po prostu proces oczyszczania włosów z nagromadzonych minerałów z twardej wody oraz resztek innych produktów. Jak zrealizować ten zabieg w domu?

Włosy nie są jedynie narażone na typowe zanieczyszczenia i warunki atmosferyczne, takie jak słońce, deszcz czy wiatr. Twarda woda także może negatywnie wpływać na ich wygląd i kondycję. Dlaczego? Ponieważ zawiera minerały, które zwykły szampon może nie zmyć całkowicie. Te minerały gromadzą się na włosach, tworząc nadbudowę, która może je obciążać i utrudniać wchłanianie składników aktywnych, na przykład z odżywek. W rezultacie nawet przy starannym dbaniu o włosy, mogą stać się przesuszone, matowe i trudne do ułożenia – innymi słowy, nieestetyczne.

Kiedy warto rozważyć chelatowanie włosów?

Jeśli starannie troszczysz się o swoje włosy, ale mimo to nie jesteś zadowolona z ich kondycji, na przykład zmagasz się z suchymi i rozdwajającymi się końcówkami, może być to wynikiem działania twardej wody. Woda w domu zazwyczaj jest twarda, co oznacza, że może powodować obciążenie i lepkość włosów. Dodatkowo, szampony mogą słabiej pienić się pod wpływem twardej wody, co może skutkować wrażeniem niewystarczającego oczyszczenia i pokusą do częstszego mycia. To z kolei może prowadzić do nadmiernego stosowania produktów do pielęgnacji, co niekorzystnie wpływa na stan włosów i skóry głowy.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest chelatowanie włosów, które usuwa zalegające składniki mineralne. Po zastosowaniu szamponu chelatującego lub przygotowanej mieszanki domowej, włosy stają się miękkie i gładkie w dotyku.

Korzyści wynikające z chelatowania włosów obejmują:

  1. Dokładne oczyszczenie włosów i skóry głowy.
  2. Pasma stają się miękkie i nabierają blasku.
  3. Włosy odzyskują dawny blask, a kolor staje się bardziej intensywny.
  4. Włosy stają się lekkie i przestają się plątać.
  5. Końcówki przestają się rozdwajać i puszyć.
  6. Brak nadbudowy ułatwia zarówno hennowanie, jak i aplikację odżywek.

Usunięcie mineralnych zanieczyszczeń z włosów oraz ich głębokie oczyszczenie sprawia, że efekty dodatkowych zabiegów, takich jak nakładanie odżywek, olejowanie czy stosowanie wcierki na skórę głowy, stają się widoczne szybciej. Eliminacja barier umożliwia lepsze wchłanianie substancji aktywnych przez łuski włosów. Warto również zauważyć, że twarda woda ma negatywny wpływ na skórę głowy, zwiększając ryzyko zatkania mieszków włosowych, co może prowadzić do swędzenia skóry i wypadania włosów. Regularne chelatowanie włosów w domu może zapobiec tym problemom.

Składniki chelatujące w produktach do pielęgnacji włosów

Pojęcia "chelat" i "chelatowanie" zazwyczaj kojarzą się z lekcjami chemii oraz pewnymi lekami i suplementami diety. Jednak dzięki trendowi chelatowania włosów, zapoczątkowanemu przez entuzjastki pielęgnacji włosów, te terminy stają się bardziej zrozumiałe i dostępne.

W składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów można spotkać różne składniki chelatujące, z których najpopularniejsze to:

  1. EDTA (kwas wersenowy): Często występuje w kosmetykach w postaci soli wersenianowych, oznaczonych jako Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA. Jest to najczęściej spotykany składnik chelatujący w szamponach. EDTA intensyfikuje działanie oczyszczające kosmetyku, poprawia jego pienienie i zapobiega osadzaniu się metali na skórze i włosach. Pomimo niepokojów dotyczących potencjalnej toksyczności EDTA, jego obecność w kosmetykach nie stanowi zagrożenia, ponieważ nie przenika przez skórę. Jednakże, nie powinno się go stosować na skaleczenia lub zmiany skórne, aby uniknąć podrażnień i nasilenia istniejących objawów. Kontakt z oczami również powinien być omijany.
  2. Witamina C (kwas askorbinowy): Posiada działanie podobne do EDTA. Można znaleźć gotowe kosmetyki z witaminą C (np. w formie Ascorbyl Palmitate), wypróbować domową maskę chelatującą lub przygotować płukankę chelatującą włosy z zastosowaniem witaminy C.

W składzie kosmetyków do włosów można również napotkać mniej popularne składniki chelatujące, takie jak L-karnityna, cytryniany, kwas asparaginowy i chlorofil. Te substancje również przyczyniają się do poprawy wyglądu i kondycji włosów, zwłaszcza gdy jakość wody w kranie pozostawia wiele do życzenia.

Jak przeprowadzić chelatowanie włosów?

Najłatwiejszym sposobem na chelatowanie, czyli głębokie oczyszczenie włosów, jest stosowanie specjalnych szamponów chelatujących. Jednak równie skutecznie można samodzielnie przygotować maseczkę chelatującą w domu, korzystając z witaminy C, kwasu cytrynowego i zwykłej maski do włosów.

Szampony do chelatowania włosów zawierają substancję organiczną, która tworzy chelaty z metalowymi jonami obecnymi w wodzie (np. wapnia i magnezu). Ten proces pozwala na związanie zanieczyszczeń mineralnych, a następnie spłukanie ich w formie chelatu podczas mycia włosów.

Domowa maseczka chelatująca

Zabieg chelatowania można łatwo przeprowadzić, korzystając z trzech składników, które zazwyczaj znajdują się w domu. Wystarczy witamina C (w postaci tabletki lub kapsułki), kwas cytrynowy oraz maseczka emolientowa lub humektantowo-emolientowa.

Składniki do domowej maseczki chelatującej:

  • Pół łyżeczki kwasu cytrynowego
  • Tabletka witaminy C (o dawce 200 mg)
  • 3 łyżki maseczki bez protein i filmoformerów

Proces przygotowania jest niezwykle prosty. Tabletka witaminy C powinna zostać rozgnieciona, a następnie dodana do kwasu cytrynowego i maseczki. Całość należy dokładnie wymieszać. Następnie maseczkę nakłada się na włosy, omijając skórę głowy. Dla uzyskania lepszych efektów można nałożyć czepek lub owinąć głowę folią spożywczą. Pozostaw na włosach przez maksymalnie 30 minut, a następnie dokładnie spłucz letnią wodą.

Uwaga: Nie zaleca się przetrzymywania maseczki chelatującej na włosach dłużej niż 30 minut, zalecany czas to 20 minut. Maseczka może podrażnić skórę głowy i doprowadzić do przesuszenia włosów, dlatego ważne jest kontrolowanie czasu działania i stanu włosów.

Częstotliwość przeprowadzania chelatowania w domu zależy od ogólnego stanu i rodzaju włosów. W przypadku suchych i wypadających włosów, zaleca się wykonanie zabiegu 1-2 razy w miesiącu. Jednak pamiętaj, że chelatowanie może przesuszyć łuski włosów, więc nie należy zbyt długo trzymać maseczki i regularnie monitorować stan włosów.

Chelatowanie włosów a henna

Naturalne barwienie włosów z ziołami nie jest zbyt przyjazne dla twardych wód, stąd wskazane jest korzystanie z wody demineralizowanej podczas hennowania, co potwierdzają poradniki. Jest to zrozumiałe, ponieważ zioła najlepiej ujawniają swoje właściwości w wodzie pozbawionej minerałów. Przy obecności nadbudowy z minerałów na włosach, proces farbowania może być nierównomierny (ze skłonnością do plam) lub może skutkować uzyskaniem nieoczekiwanego odcienia, na przykład zieleni przy użyciu cassi.

Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić chelatowanie włosów, zwłaszcza przed aplikacją henny. To pozwoli oczyścić włosy z resztek składników kosmetycznych i minerałów. Jest to istotne, ponieważ minerały mogą sprawić, że włosy stają się szorstkie, suche i tracą swój naturalny blask, a kolor henny może zaciemniać się. Dlatego każda entuzjastka henny powinna pamiętać o regularnym chelatowaniu (1-2 razy w miesiącu lub co trzecie mycie), aby utrzymać intensywność koloru i piękno włosów.

Warto również podkreślić, że chelatowanie włosów powinno być przeprowadzone przed hennowaniem, aby dokładnie oczyścić włosy, umożliwiając hennie lepsze wchłonięcie. Można to zrobić przy użyciu maseczki z witaminą C przed lub po umyciu włosów szamponem, zgodnie z własnym uznaniem. Optymalny czas na chelatowanie przed hennowaniem to 1-3 dni przed planowanym zabiegiem, co pozwoli na odpowiednie przygotowanie włosów i lepsze wchłonięcie barwnika.

Podsumowanie Chelatowania Włosów

Chelatowanie włosów ma na celu eliminację nadmiaru minerałów, co przynosi dodatkowe korzyści. W przypadku korzystania z twardej wody w domu, rezultatem będą miękkie, gładkie i lśniące włosy - znacznie poprawione w porównaniu do stanu przed zastosowaniem chelatacji. Dodatkowo, łatwiej będzie nimi zarządzać, nie będą się tak łatwo puszyć, a końcówki nie będą rozdwajać się tak szybko.

Regularne przeprowadzanie chelatacji włosów to skuteczny sposób na utrzymanie ich atrakcyjnego wyglądu. Ten zabieg intensyfikuje korzyści z codziennej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli używasz maseczek i odżywek, a także w przypadku zabiegów koloryzacyjnych, takich jak henna.