Punkt rosy to temperatura, w której skrapla się para wodna. Podawana jest w °C. Wartości punktu rosy można znaleźć na niektórych stronach internetowych i programach prognozujących pogodę.
1. Humektanty a ich zdolność do wiązania wody z otoczenia
Humektanty (np. gliceryna, aloes, pantenol, mocznik, kwas hialuronowy, miód) maja już tak, że wiążą wodę z otoczenia.
Co to znaczy?
Jeśli otoczenie jest suche, a punkt rosy niski – włosy oddają wodę do otoczenia, mogą się puszyć, przesuszać, a skręt często jest luźniejszy.
Z drugiej strony, jeśli wilgotność jest wysoka, a punkt rosy wysoki – włosy chłoną wodę z otoczenia, mogą się bardziej zwijać, ale prawdopodobnie też puszyć. Są w stanie odprowadzić tę wodę z włosów i równie szybko je wysuszyć.

2. Wartości punktu rosy
Ogólnie mówi się, że optymalny poziom rosy to 4-16 stopni. Wtedy bez obaw możemy używać humektantów. W lecie często sięga 20 kilku stopni – zwłaszcza, gdy temperatura jest bardzo wysoka i jest upał. Zimą wartości te są niskie, często nawet ujemne, głównie przy ujemnych temperaturach i niskiej wilgotności.
Zasadniczo im wyższa temperatura powietrza i procent wilgotności, tym wyższy punkt rosy. I wręcz przeciwnie – im niższa temperatura powietrza i im niższa wilgotność powietrza – tym jest niższy.
3. Jakich kosmetyków użyć, jeśli punkt rosy jest bardzo niski lub bardzo wysoki?
Jeśli wartości punktu rosy są naprawdę ekstremalne – np. do około 20 stopni, to na te dni staramy się całkowicie usunąć humektanty. Stosujemy czysto emolientowe mycia.
Zrozumienie, zależności pomiędzy punktem rosy a działaniem humektantów – spędzały sen z oczy osoba szczególnie dbającym o kondycję swojego włosa. Terasz już nie będziemy mieli z tym kłopotu.