Istnieją różne rodzaje łysienia włosów w zależności od przyczyny. Podstawowy podział typów zależy od dwóch czynników: genetyki, czyli indywidualnej predyspozycji oraz czynników egzogennych, czyli wpływu bodźców zewnętrznych. Na te pierwsze nie mamy dużego wpływu, ale na czynniki zewnętrzne, oprócz zdarzeń losowych, mamy duży wpływ.

Łysienie telogenowe

To najczęstsza przyczyna widocznego przerzedzania włosów. Polega na skróceniu fazy wzrostu włosa. Ten rodzaj wypadania włosów charakteryzuje się utajonym przebiegiem, bez utraty włosów bezpośrednio, a zwykle po 3-6 miesiącach. Dlatego ważne jest, aby wykonac badanie trychologiczne, aby znaleźć źródło problemu.

Łysienie androgenowe

Utrata włosów przez hormony męskie jest spowodowana uczuleniem mieszków włosowych na androgeny. Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów i w pewnym momencie życia występuje u 70% mężczyzn i 40% kobiet. Jest to łysienie androgenowe o charakterystycznym wzorze, które postępuje bez blizn.
U mężczyzn często występuje zjawisko wypadania włosów na skroniach (łysienie) i łysienia na czubku głowy, natomiast u kobiet objawem jest zwykle rozlane przerzedzanie na czubku głowy.

Łysienie plackowate

Jest to choroba skóry owłosionej, która może dotyczyć wszystkich części włosów charakteryzując się występowaniem wyłysiałych obszarów na głowie. Tworzy delikatne punkty separacji zdrowo wyglądającej skóry. Może wpływać nie tylko na obszary głowy, ale także na twarz lub całe ciało. Moment wystąpienia pewnego łysienia i dokładna przyczyna nie są scharakteryzowane przez etapy. „Jedyną pewną rzeczą dotyczącą łysienia plackowatego jest jego niepewność”

Łysienie bliznowaciejące

Najrzadszy rodzaj wypadania włosów powoduje nieodwracalne uszkodzenie mieszków włosowych, co skutkuje trwałym wypadaniem włosów. W przeciwieństwie do łysienia plackowatego, wzrost włosów w obszarach łysych nie jest widoczny. Chociaż istnieje wiele teorii dotyczących etiologii choroby, uważa się, że ważną rolę odgrywa nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna gospodarza na pęcherzykowe komórki macierzyste.

Łysienie łojotokowe

Jest to konsekwencja nieleczonego łojotoku zależnego od androgenów. Jego ewolucja jest podobna do ewolucji męskiego łysienia hormonalnego.