Co więcej warto wiedzieć o równowadze PEH?
Równowaga PEH, stosując ją jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na stan włosów oraz ich porowatość. Sprawić, że będą mocniejsze, sprężyste i wolniej się niszczyły. Lecz czym są proteiny, emolienty i humektanty i jak mogą wpłynąć na kondycję naszej czupryny?
Skrót PEH oznacza 3 grupy składników
Proteiny – czyli białka, są budulcem, a ich główną funkcją jest wypełnienie mikrouszkodzeń i ubytków między łuskami włosa . Mają różną wielkość cząsteczek. Jeśli szukasz produktów proteinowych, szukaj w składzie takich członów, jak: “Protein”,“Amino Acids” lub tych rozpoczynających się od “Hydrolyzed”.
- Proteiny odzwierzęce: kreatyna hydrolizowana (drobnocząsteczkowa), kolagen, elastyna, l-cysteina, jedwab, seryna, proteiny mleczne.
- Proteiny roślinne: proteiny owsiane, pszenne, kukurydziane, sojowe,spirulina.
Proteiny hydrolizowane to takie, które zostały rozbite na mniejsze części. Dzięki czemu mogą one lepiej spełniać swoją funkcję i stają się lepiej rozpuszczalne w wodzie. Bardzo niewiele białek jest z natury rozpuszczalnych w wodzie. Wyjątkiem jest na przykład albumina, czyli białko występujące w białku jajka.
Emolienty – Dociążają, niwelują puszenie. Tworzą warstwę okluzyjną otaczając włos chroniąc przed czynnikami atmosferycznymi oraz mechanicznymi. Praktycznie każda odżywka i maska do włosów zawiera emolienty, dlatego o ile humektanty i proteiny można eliminować, tak emolienty zawsze w jakiejś ilości w pielęgnacji występują. Bez nich świadoma pielęgnacja jest niemożliwa. Przykładowe emolienty:
- oleje poznasz je po końcówce “oil”
- parafina „parrafin, Paranum Liquidum,mineral oil, Petrolatum,Cera Microcristallina”
- sera silikonowe poznasz je po końcówce “siloxane”, “silanol”, “silicone”, “methicone”,
“methiconol” - lanolin „lanolin”
- woski poznasz je po końcówce “wax”
- masła poznasz je po końcówce „butter”
- alkohole tłuszczowe “cetyl alcohol”, “cetearyl alcohol,Stearyl Alcohol,Mirystyl Alcohol,Isocetyl Alcohol”
Humektanty – to substancje nawilżające, które wiążą wodę, przeciwdziałając jej utracie. Należą do związków higroskopijnych, czyli takich, które posiadają zdolność absorbowania wody z otoczenia. Humektantów warto użyć w zależności od punktu rosy. Jeśli jest wilgotno oraz deszczowo użyj emolientów, a jeśli jest sucho i słonecznie – humektantów.
Przykładowe humektanty: gliceryna, aloes, miód, pantenol, mocznik, niacynamid, alantonina, glutek kozieradkowy lub prawoślazowy.
Kolejność nakładania kosmetyków jest istotna – humektanty i proteiny powinny być jako pierwsze

Co zrobić, jeśli przedobrzę z równowagą PEH?
Przeproteinowane („zdrutowane”) włosy – co robić?
Umyj włosy szamponem z SLS lub SLES i nałóż na nie sporo emolientów. Jeśli chcesz zniwelować przesuszenie, nałóż także humektanty, ogranicz proteiny na dłuższy czas.
Przemolientowane włosy – co robić?
Zastosuj oczyszczające mycie PEH z dużą ilością protein i humektantów, kończąc pielęgnacje emolientem. Zastanów się czy emolienty, których używasz nie są za ciężkie dla Twoich włosów np za mocne silikony lub zbyt częste olejowanie.
Przehumektantowane włosy – co robić?
Zbyt nawilżone włosy? Najlepsza rada to ich umycie i dołożenie protein dla usztywnienia oraz zamknięcie pielęgnacji emolientami.